Zbrodnia katyńska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii polskiego narodu. Pamięć o skrycie zamordowanych, oficerach Wojska Polskiego, ale także urzędnikach czy nauczycielach, jest naszym wspólnym zadaniem. Tym bardziej, że prawda o tych wydarzeniach była zakazana do 1989 r. Wczoraj, wspólnie z Marszałek Elżbietą Witek oraz ministrami MSWiA, MON i prezesem IPN zainaugurowaliśmy II edycję konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. To projekt, w którym mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych położonych na terytorium Polski. Tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach: plastycznej – stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską, literackiej – przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego” ,tekst piosenki – przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej. Prace konkursowe należy nadsyłać do 19 marca 2020 r. Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, w języku polskim. Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są cenne nagrody. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Kancelarii Sejmu. Proszę o rozpowszechnienie tej informacji wśród uczniów i nauczycieli Państwa szkoły. Zachęcam do udziału!
Z wyrazami szacunkuPrzemysław Czarnek Minister Edukacji i Nauki
Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną tegoroczne koncerty edukacyjne organizowane przez Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach odbędą się w formie zdalnej.
Zapraszamy uczniów wraz z nauczycielami do wysłuchania koncertu, którego link znajduje się poniżej.
Klasy I-III
Klasy IV-VIII
Jednocześnie zwracam się z prośbą o odtworzenie koncertu podczas zajęć: stacjonarnych lub online oraz o nierozpowszechnianie linków na prywatne adresy rodziców i uczniów.
Wystartowała rejestracja na MONSTERIADĘ „Koduj z Gigantami”– ósmą edycję ogólnopolskich bezpłatnych warsztatów z programowania dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez szkołę GIGANCI PROGRAMOWANIA. Dla uczestników z całego kraju przygotowano ponad 2500 miejsc na wydarzenia stacjonarne i kilka tysięcy na zajęcia online! Eventy odbędą się w terminie 30.01. – 14.02.2021 r. Teleportuj się z nami do świata gier, w którym sam zarządzasz swoimi bohaterami! Patronami Honorowymi wydarzenia są włodarze miast oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Chciałbyś skonstruować i zaprogramować jakieś działo przeciwmonsterowe? Siadajmy za stery Scratcha i do dzieła! Warsztaty umożliwiają poznanie podstaw programowania w środowisku Scratch. W trakcie zajęć uczniowie tworzą grę, którą mogą zabrać ze sobą do domu oraz udostępniać koleżankom i kolegom. Poszukajmy mobów i monsterów w Minecraftowym świecie. Mamy nad nimi przewagę, ponieważ sami je zaprogramujemy! Innowacyjne zajęcia na platformie MakeCode łączą programowanie ze światem Minecrafta, wprowadzając programowanie na jeszcze wyższy poziom – poprzez tworzenie skryptów modyfikujących świat gry. Zdarza Ci się oglądać Youtuberów w akcji? Czytasz poradniki dotyczące gier? Dziś zamienisz się miejscami z ich twórcami i sam stworzysz stronę internetową z informacjami i poradami o tym, jak pokonać wybranego bossa. Na warsztatach, przy pomocy internetowego środowiska Glitch, uczestnicy samodzielnie stworzą własną stronę internetową, którą będą mogli udostępniać w Internecie.
Ezreal, Irelia czy Kassadin to znane Tobie imiona? Bohaterowie League of Legends wkraczają do naszego świata wielkimi krokami. Poznaj bohaterów jednej z najpopularniejszych gier ostatnich lat i przygotuj się do rozgrywki! Zajęcia mają na celu wprowadzenie uczestników w środowisko Visual Studio i poznanie języka programowania C# i jego zastosowania w tworzeniu gier aplikacji.
Jeżeli chcesz poznać tajniki powstawania gier i samemu spróbować swoich sił w programowaniu – zapraszamy na Monsteriadę „Koduj z Gigantami”!
„Koduj z Gigantami” to także konkurs programowania dla uczestników zajęć. Weź w nim udział i wygraj atrakcyjne nagrody!
Każdy uczeń warsztatów stacjonarnych i online otrzyma upominek niespodziankę.
„W trakcie zajęć wychodzimy naprzeciw młodym ludziom, którzy chcą postawić pierwsze kroki w świecie programowania. Pomagamy im zrozumieć jak działają komputery i pokazujemy, jak wykorzystywać nowe technologie w twórczy sposób, rozwijając przy tym ich kreatywność. Od 2017 roku z sukcesem zostało zorganizowanych 7 edycji bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, w których udział wzięło ponad 20 tysięcy uczniów z całego kraju!” – mówi Dawid Leśniakiewicz – Prezes szkoły „Giganci Programowania”.
Celem akcji „Koduj z Gigantami” jest zwiększenie świadomości d+, 13+.
Organizatorem warsztatów „Koduj z Gigantami” jest szkoła zieci i młodzieży szkolnej o programowaniu, zapoznanie z narzędziami programistycznymi oraz jak najlepsze przygotowanie młodych ludzi do świadomego i mądrego korzystania z nowych technologii. Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku: 7+, 10
„Giganci Programowania” – miejsce, w którym już od najmłodszych lat wprowadzamy uczniów w świat programowania nowych technologii. Ucząc programowania, rozwijamy w dzieciach i młodzieży logiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów i pobudzamy kreatywność. Już od 6 lat prowadzimy kursy i warsztaty w całej Polsce.
Partnerem społecznym akcji są HAKERSI – ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, która wspiera potrzebujące dzieciaki w usamodzielnianiu się przez naukę nowych technologii i kompetencji cyfrowych.
Więcej informacji i rejestracja na wydarzenie dostępne na stronie: www.kodujzgigantami.pl
Szanowni Państwo, Niezmiernie miło nam poinformować, iż Fundacja Internationaler Bund Polska rozpoczęła realizację projektu pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020- 2021, realizowanego w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.Projekt ten będzie realizowany w okresie styczeń – grudzień 2021 r. w województwie małopolskim i śląskim, na terenie 10 powiatów tj.:- w województwie małopolskim: m. Kraków, krakowskiego, chrzanowskiego, wadowickiego, oświęcimskiego;- w województwie śląskim: m. Tychy, m. Mysłowice, bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego, mikołowskiego. W ramach projektu, nieodpłatnie dla Uczestników, będziemy świadczyć usługi asystenckie dla co najmniej 100 osób w tym:- co najmniej 40 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,- co najmniej 60 osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydawane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426, z późn. zm.) albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych. Obecnie prowadzimy rekrutację Uczestników do projektu i dlatego prosimy Państwa o udostępnienie na swoich stronach www, wśród mieszkańców, Waszych społeczności, informacji o przedmiotowym projekcie i możliwości uzyskania nieodpłatnego wsparcia.Szczegóły są dostępne na stronie: https://ib-polska.pl/projekt/asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnosciami-2020-2021/W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu:- dla usług świadczonych na terenie województwa śląskiego: tel. 789 489 531, e-mail: pomoc-polska@ib.de ; wolontariat-tychy@ib.de– dla usług świadczonych na terenie województwa małopolskiego: tel. 511 837 163, e-mail: pomoc-polska@ib.de w godzinach 10.00-14.00, od poniedziałku do piątku.
„Loguj się z głową” to program profilaktyki przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z powszechnego korzystania z internetu przez dzieci i młodzież. Program może być realizowany przez nauczycieli bez konieczności wcześniejszego szkolenia.
Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej https://polona.pl/przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Szczegółowa informacja dostępna jest także na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki
Szanowni Państwo. Drodzy Rodzice i uczniowie. Po okresie przerwy zimowej w zajęciach szkolnych w Zespole Szkół Specjalnych od 18 stycznia 2021 roku wznawiamy działalności w trybie stacjonarnym.
Wszyscy uczniowie pionów wracają do szkoły . Jeśliby w placówce lub w kraju zaistniały zdarzenia zwiększające zagrożenie zdrowia dzieci lub pracowników, wtedy podejmiemy stosowne działania. Zapewniam Państwa, że zrobimy co w naszej mocy, żeby minimalizować ryzyko zakażenia w szkole. Prosimy o przestrzeganie ustalonych zasad bezpieczeństwa (maseczki, dezynfekcja, dystans, przestrzeganie wyznaczonych stref dostępu), także podczas przyprowadzania i odbierania dzieci.
Prosimy, aby do szkoły przysyłać jedynie zdrowe dzieci, które nie wykazują objawów przeziębienia tj. katar, kaszel, podwyższona temperatura lub gorączka, a także nie miały styczności z osobą zakażoną. Nie jest łatwo organizować kształcenie dla tak szczególnych dzieci, jak nasze, w tak trudnych czasach, jak te, z którymi przyszło nam się mierzyć. Czujemy odpowiedzialność, jaka na nas spoczywa i oczekiwania, jakie Państwo pokładacie w naszej działalności.
Wierzymy, że wspólnie przetrwamy ten trudny okres epidemii – w zdrowiu i wzajemnej życzliwości. Z życzeniami zdrowia
Dyrektor szkoły Hania Kołodziejczyk wraz z kadrą zarządzającą.