Kącik ekologiczny

————————————————————————————————————————————————————————————

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————————————————

dav

————————————————————————————————————————————————————————–

Makulatura dla koni!

W dniach  8 – 14 października Klub Gaja już po raz 13-ty zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się w akcję „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” i przywożenia makulatury do specjalnie oznakowanego kontenera przed hipermarketem Auchan w Bielsku-Białej (ul. Bohaterów Monte Cassino 421). Konie uratowane przez Klub Gaja są coraz starsze i wymagają specjalistycznej opieki oraz leczenia. Razem możemy im pomóc!

Klub Gaja uratował dotychczas 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub tych, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować. Większość z nich z powodu traumatycznych przeżyć i wieku jest na zasłużonej emeryturze.  Dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Klub Gaja może pokryć koszty m.in. utrzymania koni, leczenia i terapii, opieki weterynaryjnej, kowalskiej, dentystycznej oraz specjalistycznych zabiegów i leków.

Staruszka, 25 letnia klacz Kasia, była hodowana na mięso, na krótkim łańcuchu. Wymaga specjalnego podejścia i leczenia. Cierpi na zwyrodnienie stawów, egzemę skórną i zaburzenia metaboliczne oraz poważne schorzenia  stomatologiczne wymagające  częstszych  zabiegów dentystycznych. Drumla miała trafić na rzeź po wielu latach ciężkiej pracy w polu. Klub Gaja uratował ją i przekazał do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Pomagała dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej w rehabilitacji. Teraz ma 22 lata. Cierpi na zaawansowaną końską astmę i wymaga leczenia. Bardzo schorowana jest White Lady – piękna, biała 21 letnia klacz. Cierpi na nowotwór tarczycy, wrzody i syndrom shivers (zaburzenia neurologiczne, bardzo rzadkie u koni) i katalepsję. Gdy zasypia na stojąco traci przytomność i panowanie nad ciałem. Cały czas wymaga opieki i specjalistycznego leczenia.

Pegaz, pierwszy uratowany koń przez Klub Gaja, jako źrebię miał trafić do rzeźni. Teraz ma 21 lat. Cierpi na końską astmę i wymaga inhalacji, suplementacji i specjalnej paszy, a także częstszych zabiegów dentystycznych spowodowanych próchnicą i syndromem EOTRH. Z racji wieku ma też problemy z lędźwiami. Akuino,został uratowany gdy miał  2,5 roku. Pracował w hipoterapii lecząc niepełnosprawnych w Stowarzyszeniu Jeździeckim Osób Niepełnosprawnych HIPPOLAND. Teraz ma 14 lat i jest na emeryturze. Ma problemy m.in. z niedźwiedzią pęciną, sztorcem, ochwatem przeciążeniowym i zerwanym ścięgnem.

Zbiórka makulatury na rzecz ratowania koni stała się już tradycją, w którą angażują się mieszkańcy Bielska-Białej i okolić oraz pracownicy sklepu Auchan.Tylko w ubiegłym roku, podczas akcji przed Auchan udało się zebrać prawie 24  tony makulatury! Jedna tona zebranej makulatury chroni przed wycięciem średnio 17 drzew tak więc wspólnie udało się nam uratować 408 drzew czyli pokaźny kawałek lasu.

„W czasach coraz szybciej postępujących zmian klimatu jednym ze sposobów ich powstrzymania jest zmniejszenie tępa zużywania zasobów naturalnych i energii. W takim kontekście warto pamiętać o tym, że wytwarzanie papieru z makulatury nie tylko chroni drzewa ale pozwala na znaczące zmniejszenie ilości powstałych zanieczyszczeń i dużo mniejsze zużycie energii. Jeśli przy tej okazji pomaga się również zwierzętom tym większe będą płynące z niej korzyści” – mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

Partnerami organizacji bielskiej akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” są hipermarket Auchan w Bielsku-Białej oraz firma Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej.

Klub Gaja może pomagać zwierzętom tylko dzięki hojności ofiarodawców, poprzez:
• darowizny na konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
• stałe polecenie przelewu (liczy się każda kwota wpłacana regularnie co miesiąc)
• pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”
• przekazanie 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069).

————————————————————————————————————————————————————————–

Ratujmy pszczoły, wielka mobilizacja!

Cześć,

Właśnie przed chwilą ruszyła siódma odsłona akcji Adoptuj Pszczołę! 💛💛💛 Siódmy rok życia to początek szkoły – nowy etap. Dlatego tym roku Adoptuj Pszczołę będzie różnić się od poprzednich. Chcemy mówić o nowych wyzwaniach, które stoją przed dzielnymi, pożytecznymi owadami zapylającymi, a co za tym idzie – również przed nami wszystkimi! Szkodliwe pestycydy to nie jedyne poważne zagrożenie dla zapylaczy. Naukowcy dostarczają coraz więcej dowodów na to, że pszczoły miodne i inne owady zapylające, takie jak puchate trzmiele czy drobne murarki, są narażone na negatywne skutki kryzysu klimatycznego – tak samo jak ludzie, a może nawet jeszcze bardziej! Chcemy razem z Wami ograniczać jego negatywny wpływ. Dlatego znowu musimy zewrzeć szyki i działać wspólnie w ramach adoptujpszczole.pl. Dołącz do nas i weź udział w akcji Adoptuj pszczołę!

Adoptuję! »

Dlaczego kryzys klimatyczny zagraża owadom zapylającym?

Kryzys klimatyczny ma różne oblicza. W Polsce skutki kryzysu klimatycznego, które już teraz możemy obserwować, to – poza wzrostem temperatur – przede wszystkim wzrost częstotliwości i nasilenia gwałtownych zjawisk pogodowych: ulewnych deszczy, wichur, suszy i przedłużających się upałów. Jest to szkodliwe zarówno dla roślin, które nie będą prawidłowo się rozwijać, jak i dla naszych dzielnych zapylaczy, które przez zmianę klimatu będą mieć między innymi problemy ze znalezieniem odpowiedniej jakości jedzenia, będą głodować i słabnąć! To bardzo złe wieści i dla pszczół i dla nas. Dlatego też musimy działać jeszcze intensywniej niż dotychczas. Bądź razem z nami w silnym, pszczelim roju!

Adoptuję! »

Do tej pory zrobiliśmy razem już bardzo wiele. Budowaliśmy schronienia dla pszczół, odbudowaliśmy populację pszczół po tragicznym zatruciu, prowadziliśmy badania, dzięki którym lepiej poznaliśmy dzikie owady zapylające… Aż w końcu powstał opracowany przez naukowców i pszczelarzy kompleksowy plan dla pszczół – Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających. Teraz czekają nas kolejne wyzwania. Będziemy działać, by z jednej strony nasz kraj ograniczał emisje gazów cieplarnianych, z drugiej – by miasta były lepiej przystosowane do trwającego już kryzysu klimatycznego. Razem z naukowcami zaktualizujemy strategię tak, aby w jeszcze większym stopniu uwzględniała przeciwdziałanie negatywnym dla zapylaczy skutkom zmiany klimatu. Stworzymy również w miastach miejsca przyjazne pszczołom i ludziom. Dlatego też, jeszcze bardziej niż kiedyś, potrzebujemy Twojej pomocy. Już nie raz udowodniliśmy razem, że w roju siła. Zdecydujesz się do nas dołączyć?

POMAGAM »

Dziękuję, że chcesz działać razem z nami!
Z serdecznymi pszczelimi pozdrowieniami,

Dominika Sokołowska
Greenpeace

————————————————————————————————————————————————————————–

WYROBY SKÓRZANE – CZY ZWIERZĘTA MUSZĄ GINĄĆ? > tutaj

————————————————————————————————————————————————————————–

Ekologiczne prezenty dla dzieci > tutaj

————————————————————————————————————————————————————————–

Testowanie kosmetyków na zwierzętach – czy wiecie w jaki sposób się to odbywa?

————————————————————————————————————————————————————————–

CIEKAWA STRONA INTERNETOWA LINK

————————————————————————————————————————————————————————–

VEGE SMAKI

BURGERY ZE SZPINAKU, BATATÓW I KOMOSY RYŻOWEJ

SKŁADNIKI (porcja na 8-10 burgerów):

 • 2 szklanki ugotowanej komosy ryżowej, odcedzonej i ostudzonej
 • 4 garści posiekanego świeżego szpinaku (100 g jeżeli szpinak mrożony)
 • 1 szklanka batatów (lub zwykłych ziemniaków) ugotowanych, ostudzonych
  i pogniecionych
 • 4 jajka
 • ¾ płatków owsianych
 • posiekane świeże zioła i przyprawy do smaku, np. papryka, chili, natka pietruszki, oregano i bazylia
 • olej do smażenia

Włóż wszystkie składniki do miski, wymieszaj i ugniataj dłońmi, aż dokładnie się ze sobą połączą. Wstaw do lodówki na 20 minut.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wyjmij miskę z lodówki. Formuj w dłoniach. Smaż kotleciki na rozgrzanym oleju.

Możesz podawać kotleciki zawinięte w sałatę lodową , z kawałkami pomidora, ogórka, czerwonej cebuli, z ogórkami konserwowymi i awokado.

KORZYŚCI:
zdrowe kości i stawy
źródło energii
zdrowe serce
odporność

————————————————————————————————————————————————————————–

Byli hipoterapeuci proszą o pomoc

Drumla i Akuino  to konie  uratowane przez Klub Gaja. Dostały drugie życie i przez wiele lat  pracowały  jako hipoterapeuci z dziećmi i młodzieżą  niepełnosprawną. Teraz są na zasłużonej emeryturze i potrzebują naszego wsparcia.   

Drumla  miała trafić na rzeź po wielu latach ciężkiej pracy. Pracowała w polu, ciągnęła bryczkę, rodziła źrebaki.  W  2012 roku Klub Gaja uratował klacz i przekazał do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Drumla pomagała dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej w rehabilitacji. Teraz ma 20. lat. Z powodu urazów ścięgien w lewej, tylnej nodze Drumla nie może być użytkowana. Cierpi także na końską astmę.

Akuina  – 2,5  letniego ogierka, Klub Gaja  uratował w 2017 roku. Nie widział na lewe oko i miał niedźwiedzią łapę. Pomimo tego zapowiadał się na wspaniałego towarzysza. Akuino pracował przez wiele lat w hipoterapii pomagając i lecząc niepełnosprawnych w Stowarzyszeniu Jeździeckim Osób Niepełnosprawnych HIPPOLAND. Teraz ma 14 lat i jest na emeryturze. Ma problemy m.in. z niedźwiedzią pęciną, ochwatem i zerwanym ścięgnem.

Oba konie są na całkowitym utrzymaniu Klubu Gaja. Obecnie zbieramy środki na konieczne zabiegi prewencyjne: kowala, odrobaczenie wiosenne oraz korekcję zębów.

Koszt takich zabiegów dla Drumli i Akuina  to:

Kowal: 120 zł

Odrobaczenie: 100 zł

Korekcja stomatologiczna: 700 zł

ŁĄCZNA KWOTA : 920 zł

Uratowaliśmy 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub tych, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować. Niektóre z nich ze względu na wiek i przebyte choroby wymagają stałej i specjalistycznej opieki.

Prosimy o pomoc. Klub Gaja jest organizacją pożytku publicznego. Konie ratujemy tylko dzięki hojności ofiarodawców.

————————————————————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————————————————————–

Sprzedaliśmy makulaturę zbieraną w szkole i wysłałyśmy pieniądze na konto Klubu Gaja w celu ratowania koni. BARDZO DZIĘKUJEMY i prosimy o jeszcze.

————————————————————————————————————————————————————————–

PETYCJA ZA MONITORINGIEM W UBOJNIACH

Podpisz petycję na rzecz wprowadzenia obowiązku instalowania monitoringu wideo w ubojniach!

http://stopklatka.org/petycja-za-monitoringiem-w-ubojniach

Wnosimy o wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek instalowania monitoringu wideo w ubojniach – zarówno na stanowiskach ubojowych, jak i miejscach, w których zwierzęta są rozładowywane i przetrzymywane. Monitoring powinien działać całą dobę, a nagrania z niego powinny być przechowywane co najmniej przez 3 miesiące i dostępne na wezwanie odpowiednich służb, takich jak Inspekcja Weterynaryjna, policja, prokuratura i sądy.

Taki monitoring przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa oraz zmniejszenia cierpienia zwierząt. Postulujemy o podjęcie zdecydowanych i natychmiastowych kroków celem wprowadzenia odpowiednich przepisów.

KASTR-AKCJA złożenie petycji

Złożyliśmy pismo i 10 000 podpisów do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Zgodnie z polskim prawem prosięta powinno się kastrować jedynie w znieczuleniu, tymczasem ten przepis jest nagminnie łamany!

Wzywamy Pana Ministra do zweryfikowania i skorygowania prezentowanego stanowiska odnośnie do zasad przeprowadzania kastracji i obcinania ogona u prosiąt poprzez bezwzględne zakazanie wykonywania zabiegu kastracji bez znieczulenia oraz wyraźny zakaz przeprowadzenia kastracji u prosiąt poniżej 7. dnia życia.

Jak możesz pomóc:
podpisz petycję: http://stopklatka.org/petycja-kastracja
zostań ambasadorką lub ambasadorem zwierząt: https://pomagam.viva.org.pl/

————————————————————————————————————————————————————————–

FUNDACJA VIVA

Nawet najmniejsza kwota pozwala nam pomagać bezdomnym i okrutnie traktowanym zwierzętom!

Jesteśmy pozarządową Organizacją Pożytku Publicznego, skupiającą osoby, którym nie jest obojętny los zwierząt. Działamy od 2000 roku walcząc o ich prawa:

 • walczymy o przestrzeganie praw zwierząt i poszanowania ich życia;
 • uwrażliwiamy na często bardzo smutny los dwu- i czworonogów;
 • interweniujemy w przypadkach znęcania się nad zwierzętami;
 • budujemy świadomość ludzi opartą na odpowiedzialności i trosce o zwierzęta;
 • promujemy zdrowy styl życia – wolny od cierpienia i zabijania.

To tylko główne cele naszej działalności. W jej ramach prowadzimy liczne kampanie, m.in.:

 • „Zaginął Dom” zaginaldom.pl – promującą adopcje bezdomnych zwierząt 
  i prowadzącą zbiórki na potrzebujące zwierzęta.
 • „Powstrzymajmy przemysłowy chów zwierząt” stopklatka.org – dotyczącą skutków hodowli przemysłowej zwierząt i oddziaływania na środowisko oraz zdrowie ludzi.
 • „Cyrk bez zwierząt” cyrkbezzwierzat.pl – mającą na celu wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach.
 • „Adopciaki.pl” adopciaki.pl umożliwiająca adpocje psów i kotów
 • „Nie w moim imieniu” ratujkonie.pl– dotyczącą warunków transportu 
  i sprzeciwowi wobec wywozu koni na rzeź.
 • „Bezkrwawe Święta”krwaweswieta.pl – dotyczącą okrutnego przetrzymywania 
  i uboju ryb w okresie świąt Bożego Narodzenia.
 • „Antyfutro”antyfutro.pl – informującą o warunkach hodowli i uboju zwierząt futerkowych.
 • „Wybierz Miśka”wybierzmiska.pl – mającą na celu pomoc schroniskom w adopcji bezdomnych zwierząt oraz promującą sterylizację jako najskuteczniejszą metodę zapobiegania bezdomności.
 • „Zostań wege”zostanwege.pl – prezentującą informacje na temat diety wegańskiej i wegetariańskiej.
 • „VivaZdrowie”zdrowie.viva.org.pl – promującą zdrowy styl życia poprzez edukację.
 • „Białe kłamstwa”facebook.com/bialeklamstwa – dotyczącą powszechnych praktyk w hodowlach krów mlecznych i obalającą mity na temat mleka.

————————————————————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————————————————————–

ZBIÓRKA MAKULATURY
NA RATOWANIE KONI

SEGREGUJ ODPADY – ODKŁADAJ KAŻDY PAPIER

POZOSTAJĄCY PO TWOJEJ PRACY!

MAKULATURĘ ZBIERAMY W SALACH 47 I 53 W KAŻDYM TERMINIE, MARZENA SŁOMKA I AGNIESZKA MARKOWICZ.

CZY WIESZ, ŻE W POLSCE W 2017 r. NA UBÓJ TRAFIŁO OK. 26 TYSIĘCY KONI?! NA RZEŹ TRAFIAJĄ MŁODE KONIE HODOWANE NA MIĘSO,

ZWIERZĘTA PO CIĘŻKICH PRACACH POLOWYCH I LEŚNYCH

ORAZ TE WYKLUCZONE ZE SPORTU. CZĘŚĆ Z NICH, SPRZEDAWANYCH

ZA GRANICĘ, CZEKA DŁUGA PODRÓŻ PRZYPŁACONA RANAMI I STRESEM,

————————————————————————————————————————————————————————–

3 FAKTY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ:

A NAWET ŚMIERCIĄ.

ZWYCZAJ

Hasło „karp na każdym wigilijnym stole” to słowa Hilarego Minca – wicepremiera komunistycznego rządu Polski (1949-52). Z uwagi na fakt, że w okresie PRL brakowało tradycyjnego śledzia, karp był jedną z niewielu ryb dostępnych na rynku w okresie przedświątecznym. Aby nie angażować w handel i tak brakujących w gospodarce socjalistycznej środków ( np. lodówek w sklepach), żywy karp, nieprzerobiony trafiał przede wszystkim do zakładów pracy. Zwyczajem było przynoszenie do domu żywej ryby w torbie lub wiaderku, umieszczanie jej w wannie i własnoręczne zabijanie.

SMAK

Badania naukowe dowodzą ścisłego związku pomiędzy smakiem karpia a stresem, który przeżywa, np. podczas nieodpowiedniego transportu. Dlaczego tak się dzieje? w krwi karpia transportowanego w złych warunkach wzrasta poziom hormonów stresu i jego mięśnie zakwaszają się kwasem mlekowym. Jak zapewniają kucharze ryby śnięte, stłoczone i przyduszone smakują gorzej.

EMOCJE

Uśmiercanie karpi w domu to stres dla domowników, zwłaszcza tych najmłodszych. Wielu z nas do dziś pamięta z dzieciństwa nagłe zniknięcie „rybki” pływającej w wannie. Wigilia to w wielu polskich domach czas ciepłych, rodzinnych świąt, dlatego warto zadbać o atmosferę nie tylko porządkując dom czy stawiając na stole świąteczne potrawy.