Stolarska

CO ROBIMY I CZYM SIĘ ZAJMUJEMY

 RODZINA – PRACOWNI STOLARSKIEJ

Pracownia stolarska jest miejscem szczególnym. Jest miejscem gdzie każdy uczestnik zajęć może zrobić coś samemu. Duży  wybór narzędzi oraz materiałów predysponuje to miejsce do serca szkoły w zajęciach praktycznych w Szkole Przygotowującej do Pracy. To właśnie przygotowanie do pracy –to słowo klucz-  i temu podporządkowane  są  zajęcia  po części przygotowywane przez samych uczniów. Od pozyskiwanie , układanie i suszenie drewna , po wykonywanie przedmiotów użyteczności codziennej, wyposażenia ogrodu oraz  elementy ozdobne wymyślone przez uczniów a koordynowane przez nauczyciela Grzegorza Kołodziejczyka. Stolarnia jest miejscem „rodzinnym” gdzie każdy jest mile widziany, może przy herbacie podyskutować o swojej przyszłości. Snuje plany o zatrudnieniu oraz przyszłości tej bliskiej i bardzo odległej. Początek tego roku zaowocował wykonaniem pomocy naukowych dla pracowni ceramicznej, współpraca z wychowawcami klas , dla których wykonujemy ramy do „ czterech pór roku” czy zawiesia z desek do zawieszenia alfabetu. Jak co roku heblujemy i przygotowujemy  drewno do wykonania karmników dla ptaków, szopek noworocznych oraz choinek z drewna. Nasza pracownia stanowi inspirację do powołania „ Centrum Wolontariatu” które mam nadzieję powstanie w Tychach z wydatna pomocą specjalistów pracujących z uczniami dotkniętymi Autyzmem oraz Aspergerem.

W naszej szkole edukacja osób niepełnosprawnych odbywa się min. poprzez działania praktyczne w pracowni stolarskiej.

                                                                                                                                                                                                       

Zajęcia w pracowni stolarskiej mają na celu ukazanie uczniom praktycznych możliwości poprzez  wykonywanie konkretnych prac stolarskich. Ponadto celem jest także uzmysłowienie uczestnikom przydatności ich pracy, podniesienie samooceny, pomoc w uwierzeniu we własne możliwości oraz wyrobienie umiejętności współpracy z grupą. W pracowni stolarskiej uczestnicy używając narzędzi ręcznych i elektrycznych wycinają, szlifują i sklejają elementy drewniane. Efektem tych czynności są konkretne dzieła, ozdoby, pamiątki lub rzeczy praktyczne. Bardzo dużo jest wykonywanych przedmiotów które idealnie nadają się na upominki. W ramach prowadzonych zajęć w Pracowni Stolarskiej uczniowie mają okazję zapoznać się z różnorodnymi maszynami, urządzeniami i narzędziami stolarskimi.

Celem zajęć prowadzonych w Pracowni Stolarskiej jest: organizacja stanowiska pracy, przestrzeganie zasad bhp podczas pracy z narzędziami, umiejętność planowania pracy i przygotowywania materiałów , dobór odpowiednich narzędzi i materiałów do obróbki, prawidłowa postawa przy obróbce drewna, umiejętność posługiwania się narzędziami i urządzeniami do obróbki drewna , umiejętność trzymania narzędzi podczas pracy, nauka rozpoznawania gatunków drewna oraz materiałów drewnopodobnych , kształtowanie wyobraźni przestrzennej, montaż gotowych elementów różnymi technikami, drobne naprawy na terenie szkoły, dbanie o porządek i higienę otoczenia.

Nasze motto: "DOBRY START WARUNKIEM SUKCESU"